Wednesday, June 9, 2010

Veel üks vaatenurk- sotsioonika.

Lisaks shamanismile, religioonile, nõiakunstile, esoteerikale, filosoofiale jne. on planeedi inteligentseimatel elukatel veel üks lähenemine - sotsioonika. Sotsioonika seletab kuidas ja miks inimesed tajuvad sama informatsiooni erinevalt. Nimelt, võib seda teha kas Loogiliselt või Eetiliselt, või Intuitiivselt või Sensoorselt. Ja seda siis nii ekstraversioonis kui ka introversioonis. Tegelikult on kõigil need funktsioonid olemas, kuid ainult mõned neist paistavad silma.

Eneseanalüüs:

Eetika ja sensoorika pole minu tugevad küljed, see tähendab, et võin tahtmatult kedagi solvata oma külma analüüsiga, ma ise seda pahaks ei paneks aga eetilis-sensoorsed ja sensoorselt-eetilised nii introverdid kui ekstraverdid seda võivad teha - kergem oleks öelda et ainult käputäis psühhotüüpe ei solvu. Seega, võin jätta külma mölaka mulje. Nõrkadeks külgedeks on veel kehv algatusvõime (seda siis mitte-veel-valmis-oleva-idee-puhul), pisut jään hätta oma seisukohtade põhjendamisega(tüüpiline intuiidile - ma lihtsalt tean :) ), halb suhtlemisoskus (ma ei oska isegi lastega suhelda, koeraga veel..), aeglasus (tüüpiline introvert ja intuiit kah), hajameelsus (intuiit noh..), madal enesehinnang (ainult siis kui ma ei sõltu täielikult iseendast), ebapraktilisus (ennast on naljakas jälgida) jpm. Lühidalt:kõik see mis ekstraverteeritud sensoorikutel ja eetikutel ja introverteeritud eetikutel ja sensoorikutel ja ekstraverteeritud loogikutel ja intuiitidel on, seda minul pole - ma olen Loogiliselt Intuitiivne Introvert (LII).
See eest on mul kõrgelt arenenud loogiline intuitsioon. Mis tähendab, et tajun ümbritsevat terviklikult ja tähendusrikkalt, analüüsivõime (leian end tihti põõsast, kuid käin kõik põõsad läbi, kuniks õige põõsa üles leian), sihikindel (ka siis kui jalgratast leiutan), sõltumatu (abi küsimine on võõras, kuigi targem oleks (vahel) küsida), oskus näha sündmuste olulisi jooni (eristan peamist teisejärgulisest), individualistlik (ema räägib et olin väikesena hirmus kangekaelne ja põikpäine ja ei teinud mida ta palus - tänini ei tee) ja muidugi Õiglane (selline on minu psühhotüübi nimi).
Otse loomulikult ei tähenda, et ma ekstravert või sensoorik või eetik pole seda, et minus neid funktsioone ei ole. Need pole lihtsalt mu domineerivad omadused. Isiksuse välja kujunemise jooksul olen arendanud (alateadlikult) neid oskusi milles tunnen, et mul hästi läheb. See kehtib kõigi puhul. Tugeva ja nõrga funktsiooni suhe on ca. 62:38 ehk kuldne lõige.
Hiljem, kui inimene on eneseteadlikum (või ennast juba leidnud), võib ta teisi funktsioone ka arendada, kuid see toimub domineeriva funktsiooni arvelt - areng jääb seisma, ei taandu! Viimase 4 aasta jooksul olen arendanud ekstravertseid külgi ja päris edukalt, kuid jään alati eelistama introvertset intuitsiooni - siiani olen.

Lisaks ekstraverdile ja introverdile on veel ambiverdid ehk need kes intro-ekstraverdi skaalal jäävad vahepeale. Väide on, et enamik inimesi on just ambiverdid. Võin sel teemal ainult spekuleerida, kuid väidaksin, et neil ei ole lihtsalt isiksus veel välja kujunenud. Julge väide - tean.

Psühhotüübi testi saab teha siin: Link


Tüüpide suhted:

Sotsioonika jaotab inimesed 16 erinevaks psühhotüübiks ja seletab lahti nende tüüpide vahelised suhted. Miks üks või teine saavad eriti hästi läbi ja kolmas ning neljas üldse mitte. Põhjuseks on inimeste nõrgad ja tugevad funktsioonid. Olen alati imetlenud ekstraverte, sensoorikuid ja eetikuid, seda niikauaks kuni nad oma tugevat funktsiooni mulle peale ei suru - see tekitab veidrat ja ebameeldivat tunnet. Teine asi kui seda tehakse õpetamise vormis. Muidugi loeb ka inimeste kultuuriline tase. Olen kogenud samasugust imetlemist ka enda suunas ja just õpetamise vormis täiendanud imetleja nõrka funktsiooni. Samuti olen tugevat funktsiooni peale surunud ja nõnda pälvinud "piinatava" pahameele.

Tüüpide vahelisi suhteid saab vaadata siin: Link


Kokkuvõtteks:

Põnev on jälgida, kui erinevalt tajuvad inimesed maailma. Intuiit unistab, sensoorik on hetkes, eetik demonstreerib oma kirevat emotsioonide gammat ja loogik on lihtsalt asjalik. Tahaks siiski rõhutada, et näit. Introvertne loogika on hoopis teine kui ekstravertne loogika ehk vastandid. Inimestel on teineteisega koos hea olla aga kui läheb otsustamiseks ja asjaajamiseks siis tekivad konfliktid, kuna mõlemad lähenevad asjale erinevalt.

Sotsioonikast lähemalt saab lugeda siit: Link

No comments:

Post a Comment